comenius

945023 168950116602996 1094651349 n
Przypominamy nazwy szkół partnerskich:

  1.        Hiszpania – Cemar International School in   Mondariz Balneario, Spain
  2. Włochy –   Istituto Comprensivo n 2 in Chieti, Italy
  3. Węgry – Bajza   Lenke Altalanos Iskola in Zsambok, Hugary
  4. Szkocja – St   Patrick’s Primary School in Glasgow, Scotland
  5. Grecja – 2nd   Dimotiko Sxoleio in Vartholomio, Greece
  6. Turcja – Altunizade Hazife Özal Ortaokulu in Uskudar, Turkey

Spotkanie w Grecji.

Piąte spotkanie „COMENIUSÓW” już za nami…. Mimo, że był to koniec   października i u nas już jesień w pełni, w Grecji powitała  nas piękna   słoneczna pogoda.

Tym razem gościła nas szkoła w Vartholomią małym greckim miasteczku   liczącym około 6 tysięcy mieszkańców.

Tasos (grecki koordynator) razem z nauczycielami i uczniami przygotował   dla nas powitanie przedstawienie nawiązujące tematykę do igrzysk olimpijskich   oraz bogaty program zwiedzania, które stanowiło dla nas cenną lekcję   historii.

Podczas zwiedzania Vartholmio zostaliśmy zaproszeni do lokalnego radia.   Koordynatorzy wszystkich krajów udzielili „na żywo” wywiadów na temat program   Comenius, naszego projektu, mówiliśmy też o swoich krajach i wrażeniach   związanych z Grecją.

Oprócz przyjemności były też obowiązki  - omawialiśmy dotychczasowe   dokonania, wprowadziliśmy konieczne poprawki oraz przedyskutowaliśmy kolejne   zadania. Najbliższe to gra planszowa sprawdzająca wiedzę w zakresie   znajomości krajów partnerskich. Na spotkanie we Włoszech wszyscy muszą   przygotować propozycje reguł gry pytania i punktację; powstanie z tego   wspólna, finalna wersja gry.

wystpy uczniw 2ateny parlament                                                                            

    


Spotkanie we Włoszech:

Czas biegnie nieubłaganie szybko… minęło kolejne, szóste już spotkanie   szkół partnerskich, tym razem we Włoszech. Nasza włoska szkoła partnerska   mieści się w górskiej miejscowości Chieti, w rejonie Abruzzo i jest oddalona   od Rzymu około 250 kilometrów. Spotkanie rozpoczęło się właśnie tam, w   Rzymie, który zwiedzaliśmy przez dwa dni. To bardzo mało, aby poznać takie   duże, pełne zabytków miasto, ale włoska koordynatorka Daniela zrobiła   wszystko, abyśmy zobaczyli jak najwięcej. Rzym w okresie przedświątecznym   jest niezwykle kolorowy, rozświetlony i piękniejszy niż zwykle.

Wieczorem, we wtorek 10 grudnia wyruszyliśmy do Chieti. Następnego dnia   poznaliśmy jedną z czterech szkół zrzeszonych w Istituto Comprensivo Statale   nr 2, poznaliśmy tamtejszych nauczycieli i uczniów.  Program zwiedzania   miasta przygotowali dla nas uczniowie, którzy pełnili też rolę naszych   przewodników. Wszyscy byli świetnie do tego przygotowani, wykazali się   ogromną wiedzą dotyczącą historii miasta, a przede wszystkim mówili płynnie w   języku angielskim.

Trudno uwierzyć, że zostały jeszcze tylko dwa spotkania do ukończenia   projektu… zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, wszyscy jesteśmy   bogatsi o nowe doświadczenia i metody pracy, a przecież taki był jeden z   celów ‘Comeniusa”….

 

wlochy1wlochy2    

    

Spotkanie w Turcji

Wyjazd do Istambułu rozpoczął się w niedzielę, dnia 30 marca 2014 roku;   najpierw lot z Katowic do Frankfurtu, następnie z Frankfurtu do Istambułu.   Nasz hotel znajdował się w dzielnicy Uskudar. Z lotniska  odebrała    nas turecka koordynatorka Ozlem.

Podczas pobytu  zwiedzaliśmy słynne zabytki Istambułu (Galata Tower,   Topkapi Palace, Meczet Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Muzeum Archeologiczne).   Oglądaliśmy panoramę miasta z wieży Galata, która dzięki pięknej pogodzie   była urzekająca; robiliśmy piesze wycieczki, co dawało nam możliwość   obserwacji ludzi i tempa życia w tym ogromnym mieście. Nocna feeria świateł   wywarła na nas spore wrażenie. Wspaniale prezentowały się oświetlone mosty na   Bosforze, meczety i pałace.

We wtorek (01.04.14) spotkaliśmy się w szkole, gdzie uroczyście nas   powitano, a uczniowie przygotowali program artystyczny. Wielkie wrażenie   wywarły na nas tradycyjne tańce, wykonane perfekcyjnie.  Partnerzy   pokazali nam szkołę, poznaliśmy uczących tam nauczycieli i obserwowaliśmy   lekcje prowadzone na różnych poziomach edukacyjnych, a także mieliśmy okazję   porozmawiać z uczniami, którzy w klasach witali nas w naszych językach.   Popołudniową porą wybraliśmy się na długi spacer do pobliskiego parku i tam   czekała na nas niespodzianka; koordynatorzy dostali żywe gołębie, które    wypuszczali  na wolność, na znak naszej przyjaźni.

W czwartek (03.04.14) odbyło się spotkanie związane z realizacją naszego   projektu. Wszyscy uczestnicy pokazali i omówili przywiezione materiały.   Omówienie ich było bardzo ważnym punktem spotkania, gdyż nieuchronnie    zbliża się czas zakończenia projektu i pisania raportu końcowego.

 Kolejne, ostatnie już partnerskie spotkanie odbędzie się w maju w   Hiszpanii.

z tureck koordynatork ozlemszkoa w turcji           Spotkanie podsumowujące współpracę – Hiszpania

Wyjazd do Hiszpanii rozpoczął się rano w niedzielę, dnia 18.05.2014 roku;   najpierw lot z Katowic do Frankfurtu, następnie z Frankfurtu do Porto w   Portugalii. Następnego dnia (19.05.14) przejazd autobusem do Vigo, a stamtąd   już z naszą hiszpańską koordynatorką, przejazd do miejscowości Mondariz, w   której znajduje się partnerska szkoła i gdzie zostaliśmy zakwaterowani. Po   rozlokowaniu się w hotelu udaliśmy się wraz z pozostałymi uczestnikami   spotkania na obiad do hotelowej restauracji.

We wtorek i środę zwiedzaliśmy słynne zabytki okolic, między innymi   byliśmy w Villagarcia, płynęliśmy statkiem wycieczkowym, zwiedzaliśmy muzeum   rybołówstwa oraz Pazo Vista Alegre (typowe galicyjskie domy, budowane z   kamienia); byliśmy w miejscowości Bajona, zwiedzaliśmy „La Pintę” (dokładną   replikę pierwszego statku, który przypłynął do Hiszpanii z Ameryki około 500   lat temu), widzieliśmy stary zamek „Parador” obecnie przekształcony w stylowy   hotel.

Kolejny dzień był poświęcony pracy nad projektem i raportem końcowym.   Koordynatorzy przedstawili produkty finałowe; Polska pokazała poprawioną   książkę kucharską oraz prezentacje o kraju, Katowicach i szkole. Omówiono   formułę raportu końcowego oraz sposób umieszczania produktów wytworzonych   podczas trwania projektu w Internecie. Na końcu spotkania, na ręce   hiszpańskiej koordynatorki zostały przekazane prezenty przywiezione z   poszczególnych krajów.

Ponieważ było to już ostatnie partnerskie spotkanie wszyscy koordynatorzy   przygotowali też dla siebie wzajemnie drobne upominki, które długo będą   przypominać o nawiązanych przyjaźniach.

Podczas pożegnania był smutek i łzy. Nie wiadomo czy jeszcze kiedyś się   spotkamy…

    

    

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem