Uczciliśmy Pamięć Dziewięciu z „Wujka”

2/01/2019

To już VI edycja Biegu Dziewięciu Górników. Co roku jest nas coraz więcej! W tym roku wystartowało aż 58 szkół z terenu województwa śląskiego. Nie mogło zabraknąć i nas.

Naszą Szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas siódmych, a mianowicie: Wiktor, Tymek, Karol, Adam, Marcin i Julek. Byli również przedstawiciele braci uczniowskiej z Rostarzewa (woj. wielkopolskie) z rodzinnej miejscowości Zenona Zająca, jednego z poległych Dziewięciu Górników z kopalni „Wujek”.

Spotkaliśmy się, jak co roku, w Parku im. Tadeusza Kościuszki o godzinie 10.00. Każdy z chłopców otrzymał koszulkę z wizerunkiem patrona Biegu i nazwą naszej szkoły. W tym roku naszym patronem Biegu został Zbigniew Wilk.

Zbigniew Wilk przyjechał na Śląsk po naukę, pracę, po prostu – po szczęście.

Od wielu lat ludzie migrowali tutaj za pracą, tak jest i w dzisiejszych czasach.

Ukończył Zasadniczą Szkołę Górniczą w Katowicach, następnie Technikum Górnicze i podjął pracę na KWK „Wujek”. Równocześnie był zawodnikiem drużyny piłkarskiej Klubu Sportowego „Rozwój” w Katowicach. Założył rodzinę, miał dwoje dzieci, córkę Magdalenę i syna Marcina.

W czasie pacyfikacji kopalni przez wojsko, MO i ZOMO, poniósł śmierć od strzałów w plecy. Zmarł na miejscu. Piękny życiorys, przerwany przedwcześnie.

Nauka, Praca, Sport, a przede wszystkim Rodzina – to wartości w jakich chcemy wychować naszych uczniów.

Na starcie, u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wincentego Pola w Katowicach, o godzinie 11.00, 16 grudnia 2018 roku ruszyło pod Pomnik Krzyż Poległych Górników około 650 uczniów wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami. Tego dnia po raz pierwszy zawyły syreny alarmowe, by uczcić pamięć Dziewięciu Poległych. Zatrzymały się autobusy i tramwaje. Zatrzymały się całe Katowice. Ruszył natomiast Bieg Dziewięciu Górników.

Bieg zabezpieczały służby porządkowe, Policja, Straż Miejska. Byli ratownicy medyczni i karetka pogotowia.

Na pamiątkę Biegu wszyscy otrzymaliśmy sportowe czapki i pamiątkowe koszulki. Następnie udaliśmy się wraz ze wszystkimi uczestnikami na ciepły posiłek. Jednak największą radość sprawiło mi spotkanie absolwentów Naszej Szkoły: Alka, Wojtka i Krzysia, którzy byli nie tylko uczestnikami, ale obecnie zostali wolontariuszami Biegu. Sprawdza się stare przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Dziękuję Wam Chłopcy, może już powinnam powiedzieć Panowie, pokazaliście młodszym kolegom – Historia jest ważna!

Dziękujemy naszym uczniom za poświęcenie niedzieli, za udział w żywej lekcji historii, i tak ważnym dla Katowic, ale i dla całej Polski wydarzeniu.

Najnowsze wpisy