II Szkoła Letnia IDMN Kościół a "Solidarność"

II Szkoła Letnia Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w Jabłonnie. Były to bardzo intensywne  dni wykładów, warsztatów i spotkań ze świadkami historii. Partnerem projektu była Polska Fundacja Narodowa.

– Pragnę serdecznie podziękować Państwu za uczestnictwo w II Szkole Letniej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Mam nadzieję, że nasze przedsięwzięcie będzie kontynuowane w przyszłym roku i z częścią Państwa spotkamy się w kolejnej edycji – powiedział podczas uroczystego zakończenia Szkoły Letniej zastępca dyrektora IDMN dr hab. Paweł Skibiński.

W tegorocznej edycji szkoły wzięło udział 26 uczestników – głównie nauczycieli z całej Polski i ośrodków polonijnych za granicą.

W niedziele 15 sierpnia, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie już jako uczestnicy II Szkoły Letniej IDMN podziwialiśmy występy artystów Teatru Muzycznego z Poznania w musicalu Virtuoso, który był poświęcony życiu i twórczości wielkiego Polaka – Ignacego Jana Paderewskiego.

W poniedziałek, pierwszego dnia Szkoły letniej odbyły się dwa wykłady: wykład inauguracyjny prof. Jana Żaryna oraz red. Andrzeja Grajewskiego. Tego dnia o represjach wobec nauczycieli w PRL opowiedziała także Celina Gugulska.

Podczas drugiego dnia  odwiedziliśmy  Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki oraz  zabytki Starego Miasta w Warszawie.

Trzeciego dnia Szkoły Letniej IDMN przeprowadzono spotkania ze świadkami historii: ks. Janem Sikorskim oraz Joanną Krupską. Wysłuchaliśmy również wykładów prof. Tadeusza Boruty oraz ks. Andrzeja Ponińskiego. W środowy wieczór odbył się koncert pieśni i poezji patriotycznej w wykonaniu Dominiki Świątek i Leszka Czajkowskiego.

Na zakończenie II Szkoły Letniej IDMN wykład poprowadził prof. Paweł Skibiński oraz odbyła się projekcja filmu „Zawód: Prymas Polski” (reż. Anna Pietraszek, 2007).

Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tegorocznej edycji, której partnerem była Polska Fundacja Narodowa!

Katarzyna Furman, nauczyciel historii.

Szkoła Podstawowa nr 65
im. Gustawa Morcinka w Katowiach

Kukułek 2A
40-533 Katowice

Telefon: 32 251 23 01

E-mail: kontakt@sp65.katowice.pl