Strefa recenzenta

Prezentujemy recenzje oraz propozycje czytelnicze
naszej biblioteki

Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami, Grzegorz Kasdepke

[…] Pani Milka, to nauczycielka do zadań specjalnych. Ma rozmawiać z dziećmi o uczuciach, co nie będzie proste, mimo że przyprowadziła ze sobą nietypowego -pajacyka. Całusy Rozalki, zazdrość o grzywkę, gniew Bodzia czy wstrętny rozgotowany por to tylko niektóre z problemów, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć…

    Książka ta zbiór zabawnych opowiadań poświęconych uczuciom, między innymi tęsknocie, wstydowi, poczuciu krzywdy, zazdrości. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci i rodziców. […]

Źródło: Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, Warszawa 2008

Ja i moja siostra Klara, Dimiter Inkiow, Justyna Mahboob

Poznajcie się: oto Klara, a oto jej brat. Zapraszamy do świata, w którym wszelkie scenariusze-nawet te najbardziej nieoczekiwane-są możliwe. Czy jamnik może być blondynem? Jak się obronić przed zbójnikami? Czy można wytresować pchły? Czy dorośli rzeczywiście wiedzą, skąd się biorą dzieci? Szukanie odpowiedzi na te pytania zmienia codzienność w fascynującą przygodę. Śledząc perypetie niezwykłego rodzeństwa, czytelnicy wspaniale się bawią, chociaż bohaterom nie zawsze jest do śmiechu.

Źródło: Wydawnictwo „Tatarak”, Warszawa 2008

Afryka Kazika, Łukasz Wierzbicki

Afryka Kazika to opowiadania dla dzieci napisane na podstawie przedwojennych reportaży Kazimierza Nowaka-dziadka autora.

     […]Dzięki nim młody czytelnik może poznać niezwykłego podróżnika, który w latach trzydziestych XX w. przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Czarnego Lądu i dziką przyrodą, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody z pewnością zainteresują każdego, kto jest ciekawy świata i pasjonujących historii.

Źródło: Wydawnictwo „BIS”, Warszawa 2010

Katarzynka, Patrick Modiano i Jean- Jacques Sempe

Marzycielska Katarzynka mieszka z tatą w Paryżu, chodzi na lekcje tańca, nosi okulary. Jej  świat pełen ciepła i ojcowskiej miłości, ale też wiele w nim tajemnic i niedopowiedzeń, zagadkowych osób i niepokojących wydarzeń.[…] Wdzięk kameralnej opowieści podkreślają ilustracje Jean-Jacques’a Sempe […], współtwórcy m. in. postaci Mikołajka z książek Rene Goscinnego.

Źródło: Wydawnictwo „Czuły barbarzyńca”, Warszawa 2008

Zima Mikołajka, Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe [fragment]

[…]Rufus, który siedzi przy oknie, powiedział cicho: -Pada śnieg! E, chłopaki, pada śnieg! Podajcie dalej. Kiedy wyszliśmy ze szkoły, było fantastycznie! Przestało padać, ale wszystko było białe: ulica, dachy, drzewa i samochody. -No to już, chłopaki! Zaczynamy!-zawołał Euzebiusz. Schylił się nabrał w ręce śniegu, ulepił z niego kulę i bum! Rzucił nią w Gotfryda. Wtedy wszyscy porobiliśmy ze śniegu kule i zaczęła się niesamowita bitwa.[…]

Wyjątkowy wybór zimowych opowiadań o Mikołajku.

Źródło: R. Goscinny i J.J. Sempe, SIW „Znak”, Kraków 2015

Pokój niegościnny, Grzegorz Kasdepke

Autor o swoim pomyśle na książkę: znalazłem kiedyś nad morzem domek który kusił turystów napisem „Pokój gościnny do wynajęcia”. Ale gościnny wcale nie był! Trzeszczało w nim wszystko: podłoga, łóżko, krzesła. Przez zakurzone okna ledwo przedzierały się promienie słońca. Gospodarze warczeli, gdy pytałem, dlaczego w łazience nie ma wody. Po ścianach biegały obrażone mrówki, pająki i inne owady. Brakowało tylko duchów i morderców za ścianą. Ten pokój był niegościnny jak mało który! Pomyślałem, że fajnie byłoby go opisać…

Źródło: G. Kasdepke, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2013

13 skrytka, Kalina Jerzykowska i Wojciech Karwacki

Autorzy tej książki weszli w posiadanie pewnej tajemnicy i […] postanowili podzielić się  nią z każdym, kto ma na to ochotę. Tajemnica ta może wam zapewnić wielką władzę. Wprawdzie nie nad całym światem […] , ale nad jego bardzo ważną częścią-waszym własnym życiem. Nauczy was myśleć i rozumieć, pamiętać o rzeczach ważnych, a głupstwa puszczać w niepamięć. Radzić sobie i pomagać innym. śmiać się do  łez i śmiać się przez łzy.

Takich tajemnic jednak nie dostaje się na tacy. Żeby poznać i zrozumieć tajemnicę 13 skrytki, trzeba najpierw przeczytać tę książkę, a potem…  Sami będziecie wiedzieli, co robić potem.

Źródło recenzji: autorzy i Wydawnictwo Literatura, Łódź 2005

Opowieści ze starego strychu, Beata Ostrowicka

Strych to miejsce magiczne, pełne tajemnic do odkrycia. Szczególnie strych starego domu. W takim właśnie miejscu mieszkają Kreska i Kresek. W ich sąsiedztwie mają domy Pani Sowa, rodzina Myszek i gołąb Gienek. Dni upływają im wśród zwykłych, codziennych czynności, jednak mamy rażenie, jakby stale spotykały ich niezwykłe przygody. A może to stary strych ma taką czarodziejską moc, żę wszystko wydaje się tajemnicze i bardzo, bardzo ciekawe?

Źródło recenzji: Wydawnictwo Literatura, Łódź 2010

 

Królowa ciastek, Barbara Park

Życie Zuźki staje się coraz ciekawsze – ma zostać profesjonalną pomocnicą pani Gruchy w szkolnej stołówce. Będzie pomagała w kuchni! I stała za ladą do wydawania posiłków! A nawet nosiła taką specjalną siateczkę na włosach! Może uda się jej również sprawić swojej klasie miłą niespodziankę?

Źródło recenzji: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2010

Pan Samochodzik i Niesamowity dwór, Zbigniew Nienacki [fragment]

[…] Marysia zdmuchnęła świecę. Ogarnęła nas ciemność. Nie widzieliśmy własnych twarzy, rąk ani żadnego sprzętu. Tylko okno w pokoju stanowiło nieco jaśniejszą plamę[…]

Bezwiednie spoglądaliśmy wszyscy w jasną plamę okna. Dokoła nas trwała martwa cisza. Minęła minuta, dwie…Nastawiliśmy uszu.

I nagle aż zamarliśmy. Usłyszeliśmy za oknem cichy szmer. A potem zamknęły się okiennice […]

Fragment zacytowany przez: Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2005